BENZİL ALKOL

BENZİL ALKOL ÇİNGörünümü                             : Renksiz, hoş kokulu
Kimyasal Adı                         : benzenecarbinol, benzenemethanol, benzoyl alcohol,
Kimyasal Formülü                 : C6H5CH2OH
Tanımı ve Kullanım Alanları :

Renksiz, hoş kokulu, yakıcı lezzette sıvı, kn: 205°C. Suda hafifçe çözünür, alkol eter ve kloroformla her oranda karışır. Yasemin, sümbül, ylang ylang yağlarının bileşenidir. En basit yapılı aromatik alkoldür. Birincil alifatik alkollere benzer biçimde yükseltgenerek sırasıyla benzaldehit ve benzoik asit verebilir.

Büyük çapta üretimi benzil klorür üzerine sodyum karbonat etkisiyle yapılır. Diyer benzil bileşiklerinin ürtilmesinde, jelatin kazein, selüloz asetat ve şellak için çözücü olarak kullanılır. Parfüm sanayiinde özellikle alifatik asitlerle oluşturduğu esterleri biçiminde kullanılır.

Vitrindeki Ürünler

 • Kalsiyum Hidroksit

  KALSİYUM HİDROKSİTKalsiyum hidroksit sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilen kimyasal bileşiktir. Kristal beyaz renkli toz halde bulunur.

 • Baryum Klorür

  BARYUM KLORÜRBeyaz toz haldedir. Higroskopiktir. Baryum elementinin suda çözünebilen en önemli tuzlarındandır.

 • İzo Butanol

  İZO BUTANOL

  Alkol tipi yardımcı bir organik solventtir. Aromatik hidrokarbon solventlerle kombine edilerek; alkid-amino, akrilik amino sistemlerde ve nitroselüloz...

 • POLİ VİNİL ALKOL

  POLİ VİNİL ALKOLPolivinil alkol suda çözünür bir polimerdir. Bir polivinil esterinin (polivinil asetat) hidroliziyle hazırlanır.